לרוב, כשאנחנו שומעים את המילה "כלוב", הקונוטציה הראשונה שעולה לנו לראש היא שלילית, אלא שכאשר מדובר בכלובי אילוף לכלבים, ההיפך המוחלט הוא הנכון. אז מה זה בעצם כלוב אילוף? כלוב אילוף הוא למעשה החדר הפרטי של הכלב שלכם, המקום המיוחד הזה שמעניק לו תחושת הגנה וביטחון. ובמילים אחרות - כלוב האילוף הוא בשום פנים ואופן לא עונש עבור הכלב, אלא חלל אינטימי שהכלב ישמח להיכנס אליו ולבלות בו את זמנו, אחרי תהליך אימון והיכרות עם הכלוב. 

אז למה בעצם הכלב שלכם צריך כלוב אילוף? 

לשימוש בכלוב אילוף כמה מטרות חשובות, הן עבור הכלבים והן עבור הבעלים:

1. גמילה נוחה ויעילה מצרכים עבור גורים
כלבים, מטבעם, הם בעל חיים נקי באופן יחסי, והם נמנעים מלעשות את הצרכים שלהם בסביבת המחיה שלהם, כלומר באזור בו הם שותים, אוכלים וישנים. כלוב האילוף מגביל את התנועה של הגור שלכם לכמה שעות ומונע ממנו לעשות צרכים. כמובן, מיד עם היציאה מהכלוב, כדאי לצאת לטיול, כך שהגור יתרגל לבצע צרכיו מחוץ לבית. 

2. מניעת נזקים
בין אם מדובר בגורים או בכלבים בוגרים עם יצר שובבי במיוחד, כלוב האילוף מאפשר לבעלים לדעת שהכלב נמצא בחלל פרטי ומוגן ולא יכול "לחבל" בבית כאשר אנחנו יוצאים ממנו לפרק זמן כלשהו. 

3. רוגע ביטחון ושלווה
השהייה בכלוב האילוף מייצרת אפקט רוגע וביטחון עבור כלבים רבים שמרגישים בכלוב מאורה קטנה ופרטית שלהם, בה הם יכולים להסתתר כשהם מפחדים, להירגע כשהם לחוצים או סתם לנוח כשהם רוצים קצת שקט ופרטיות. כלוב אילוף הוא גם דרך נהדרת להתמודדות עבור כלבים הסובלים מחרדת נטישה - כאשר כלב מתרגל לבלות את זמנו בכלוב, הוא חש רוגע וביטחון שמאפשרים לו להעביר את "זמן הלבד" שלו בניחותא.

איך בוחרים כלוב אילוף?
הפרמטר הכי חשוב בבחירת כלוב האילוף עבור הכלב שלכם, מלבד בחירה במותג איכותי ומומלץ, הוא גודל הכלוב. הכלוב אמור לאפשר לכלב לעמוד על ארבע רגליים בלי להיתקע בתקרת הכלוב, להסתובב בחופשיות ובנוחות, וכמובן - לשבת ולשכב בצורה טבעית מבלי שדפנות הכלוב יפריעו לו. מנגד, חשוב שהכלוב לא יהיה גדול מדי, כדי שיוכל לסייע לנו בעיקרון השליטה בצרכים שהזכרנו קודם.

שימו לב: כלוב האילוף יכול לשמש כלבים בכל שלבי החיים, מגורים ועד בוגרים, כך שגם אם הגור שלכם מחונך לצרכים ומאולף, אתם לגמרי יכולים להשאיר את הכלוב ולאפשר לכלב להמשיך וליהנות מהמלונה המסורגת שלו.

איך מרגילים את הכלב לכלוב אילוף?
ראשית, חשוב להדגיש שוב: כלוב אינו עונש! החוויה של הכלב כשהוא שוהה בו צריכה להיות חיובית ומהנה, כדי שהוא יתחבר לכלוב ויאהב לשהות בו. כדי להרגיל את הגור שלכם לשהות בכלוב, תזדקקו להרבה סבלנות ותרגול, אך הם לגמרי ישתלמו לכם וגם לכלב.

הוא חיה חברתית והוא אוהב להיות במרכז העניינים. תחילה, פתחו את דלת הכלוב, הכניסו לתוכו שמיכה וצעצועים שהכלב אוהב, ופזרו בו כמה חטיפים. אפשרו לו להיכנס לכלוב מרצונו החופשי, להכיר ולהתחבר אליו. בשלב הזה, אל תסגרו את דלת הכלוב כדי לא להלחיץ אותו.

חזרו על הפעולה הזאת כמה פעמים. עד שתחושו שהכלב מרגיש בנוח בכלוב. בשלב הזה, תוכלו להתחיל לסגור את דלת הכלוב לפרקי זמן קצרים ולאט לאט להאריך את משך השהייה בו. בפעמים הראשונות הישארו בסביבת הגור ובהמשך, כשהוא יתרגל לעניין, תוכלו להתרחק, ולאחר מכן גם לעזוב את הבית. בכל מקרה ובכל מצב, אל תכניסו את הכלב בכוח לכלוב כדי לא לפגוע בתהליך או לגרום לו נזק, ואל תשאירו אותו לכלוב לפרקי זמן ממושכים יותר ממספר שעות.