כאשר אנחנו דואגים להתמיד ולפעול על פי תוכנית החיסונים וטיפולים של הווטרינר, אנחנו מגנים על הכלב שלנו מהמון סכנות בריאותיות שמאיימות עליו, אלא שיש סכנה אחת נוספת שתמיד נמצאת שם ברקע, ולנו הבעלים יש אחריות גדולה ובלעדית כדי למנוע ממנה להשפיע על החיים והבריאות של הפרוותי שלנו. אנחנו כמובן מדברים על נבחרת הכוכבים הידועה לשמצה: קרציות, פרעושים וטפילים מטרידים נוספים שאוהבים למרר את חייהם של כלבים, החל מגירודים ועד בעיות בריאותיות רציניות הרבה יותר. 

קרציות, פרעושים וטפילים הם הרבה יותר מסוכנים ממה שחשבתם
בעלי כלבים רבים נוטים לחשוב שההשפעה העיקרית של מגע עם קרציות ופרעושים הוא גירודים, אבל בפועל, הטפילים המטרידים הללו יכולים לייצר לא מעט נזק עבור כלבים. כך למשל, קרציות, שעקיצתן מגרדת ברמה סבילה, עשויות להעביר לכלבים מחלות קשות, ואילו פרעושים, מלבד הגירוד הבלתי נסבל, עשויים לגרום גם לתולעים במעיים, אובדן פרווה, אדמומיות ופציעת עור עקב הגירוד והתגובה האלרגית.
אם לא די בכך, לא רק הכלב שלכם נמצא בסכנה כאשר הוא אינו מוגן. קרציות ופרעושים הם איום גם על שלוות החיים שלכם הבעלים שכן מכת פרעושים בבית היא לא כיף גדול, ואתם בטח לא רוצים לגלות איזה מחלות מסתירה הקרציה שנחתה אצלכם בסלון. 

אז מה הדרך הטובה ביותר להגנה על הכלב שלכם?

על מנת לספק לכלב הגנה מקסימלית, חשוב מאוד להקפיד על טיפול מונע קבוע לאורך כל השנה. בחנויות החיות ובמרפאות הווטרינריות תוכלו למצוא מגוון רחב של מוצרי הדברה לכלבים, החל מאמפולות נגד קרציות ופרעושים, דרך כדור בליעה נגד קרציות ופרעושים שמיועד לכלבים, ועד תרסיס ואפילו קולר נגד פרעושים וטפילים מזיקים. 

כל שעליכם לעשות הוא להחליט על הטיפול המתאים עבור הכלב שלכם, ולהקפיד לעקוב אחר הוראות השימוש ולהעניק לכלב הגנה קבועה, לאורך כל החיים. 

איך בוחרים את הטיפול המתאים נגד קרציות ופרעושים?
לכל אחד ממוצרי ההדברה לכלבים יש מאפיינים ייחודיים משלו, ולכן ישנם מספר פרמטרים שחשוב לבדוק ולבחון לפני שתבחרו את שיטת ההגנה שהכי מתאימה לכם ולכלב שלכם. 

1. יעילות
כל המוצרים בשוק הם בעלי מטרה דומה –הרג של הטפילים החיצוניים, אלא שכל אחד מהם מכיל רכיבים מרכזיים שונים. חשוב מאוד לבדוק מהם הרכיבים הפעילים ומה רמת היעילות שלהם כנגד קרציות, פרעושים וטפילים מזיקים אחרים.

2. מהירות ומשך הפעולה
חשוב לבדוק מה פרק הזמן החולף מרגע השימוש ועד להתחלת השפעת החומר על הכלב. ההשפעה של תכשיר איכותי אמורה לפעול ולהיכנס לתוקף בתוך שעות בודדות. בנוסף, כדאי לשים לב לכמה זמן יעיל הטיפול, ומה רמת היעילות בפונקציה של הזמן החולף. כמובן, נרצה שהמוצר בו בחרנו יספק לכלב שלנו הגנה מקסימלית לא רק בימים הראשונים, אלא לכל אורך תקופת השימוש המוגדרת שלו.

3. דחייה והשמדת מעופפים
רבים מהתכשירים בשוק מתמקדים בקטילה של קרציות ופרעושים אבל לא יעילים נגד מעופפים. חשוב לבחור בתכשיר שמספק הגנה מלאה גם זבובי החול, הנמר האסיאתי, ושאר המעופפים המזיקים.

4. אופן ותדירות השימוש
לכל מוצר הדברה נגד קרציות ופרעושים, ישנה תדירות שימוש שונה. אמפולות נגד קרציות ופרעושים וכדורי בליעה למשל, ניתנים בטיפול חודשי בהתאם לסוג המוצר, ותרסיסים ושמפואים נגד קרציות ופרעושים פועלים בדרך כלל לתקופת זמן קצרה יותר ודורשים תדירות שימוש גבוהה יותר.

5. טווח טיפולי
קרציות ופרעושים הם אולי השמות הכי מוכרים, אבל הם לא היחידי םשעשויים לגרום לצרות לחברינו הכלבים. לכן, כדאי לבחור במוצר הדברה עם טווח טיפולי רחב ככל הניתן. כך למשל, ישנם כדורי בעליה שמטפלים גם במגוון רחב של טפילים פנימיים כמו תולעי מעיים למיניהן, בנוסף להדברה והגנה מפני טפילים חיצוניים כמו קרציות, פרעושים ומעופפים.

תכשירי הדברה מובילים נגד קרציות ופרעושים
אחד ממותגי ההדברה המובילים בעולם הוא Tri-act המשווק בישראל ומיובא על ידי קבוצת מילטין ומציע אמפולות, תרסיסים ומוצרים נוספים להדברת קרציות, פרעושים ומגוון רחב של מעופפים וטפילים מטרידים. אם אתם יותר בעניין של כדורי בליעה, תוכלו להיוועץ בווטרינר שלכם ולקבל המלצה על טיפולים אפשריים נוספים.

והכי חשוב - מהרגע בו בחרתם את המוצר המנצח עבורכם, חשוב מאוד להקפיד על חידוש הטיפול על פי הנחיות היצרן, כדי לדאוג שהכלב שלכם יהיה מוגן ונקי מקרציות ופרעושים במשך כל ימות השנה.